مهاجرت

هزینه‌های زندگی در کانادا

همواره اين سوال در ذهن كساني كه قصد مهاجرت به كانادا را دارند نقش مي‌بندد كه در بدو ورود به كانادا، هزينه‌هاي زندگي چقدر خواهد بود؟

با توجه به نوسانات اخير و تغيير نرخ برابري ريال در برابر ساير ارز‌هاي خارجي، دغدغه‌ها و نگراني‌هاي تازه براي مهاجران، كاملا قابل درك است. هدف از اين مقاله، آشنا كردن مهاجران عزيز با هزينه‌هاي زندگي در بدو ورود به كانادا مي‌باشد؛ به اين اميد كه مهاجران با آسايش بيشتري وارد كانادا شوند.

حداقل درآمدها

اداره آمار کانادا عبارت " حداقل درآمد " را بدین‌گونه تعریف می‌کند: مرز حداقل درآمد، آستانه‌ای است که اگر درآمد سالیانه یک خانوار به اندازه آن یا کمتر باشد، آنگاه در مقایسه با یک خانواده متوسط، بخش عمده‌ای از درآمدش را باید صرف تامین نیازهای اساسی زندگی نظیر غذا، مسکن و  پوشاک نماید.
حداقل درآمد مورد نیاز، اوایل هر سال از سوی اداره آمار کانادا در جداول مختلفی بر اساس تقسیم‌بندی‌های تعداد نفرات خانوار، استان، مناطق شهری و روستایی اعلام می‌شود و معمولا تا پایان همان سال معتبر است. این جداول به 2 گروه عمدۀ درآمد قبل و بعد از پرداخت مالیات نیز تقسیم می‌شوند.
آنچه در زیر می‌بینید جدولی است که وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا برای تعیین حداقل در‌آمد به آن استناد می‌نماید و هنگام بررسی درآمد افراد متقاضی مهاجرت خویشاوندان (بستگان درجه یک و اسپانسرشیپ) همین جدول را ملاک قرار می‌دهد. ارقام این جدول بر‌اساس در‌آمد ناخالص سالانه (پیش از کسر مالیات) تنظیم شده‌اند.

colic-td1

جدول برگرفته از سایت آمار کانادا

هزینه‌های اصلی

• خوراك: هزینه‌هاي مربوط به خورد و خوراک، ماهانه برای یک خانوادۀ 3 تا 4 نفری بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار مي‌باشد.
• مسكن: اجاره‌ بهای مسکن در شهرهای بزرگ کانادا نظیر تورنتو، ونکوور یا ادمونتون تفاوت چشم‌گیری ندارد. برای اجاره یک آپارتمان دو خوابه در تورنتو شاید همان مقدار بپردازید که در ونکوور. گرچه از نظر قیمت خرید مسکن، ونکوور پس از نیویورک، دومین شهر گران آمریکای شمالی است. در هر شهری نیز با توجه به منطقه و موقعیت محله، نزدیک بودن به مدارس خوب و مراکز خرید، دسترسی آسان به حمل و نقل عمومی و راه‌ها و شریان‌های اصلی، امنیت، بافت منطقه و نیز امکانات و اندازه هر ساختمان اجاره‌ها متفاوت هستند. بطور مثال در ونکوور برای اجاره یک آپارتمان دو خوابه باید رقمی بین ۱۲۰۰ تا گاهی ۲۰۰۰ دلار در نظر گرفت.

colic-ch1

• پوشاك: شاید در سال نخست برای یک تازه مهاجر، نیازی به خرید لباس نباشد. معمولا لباس‌هایی که همراه می‌آورید برای استفاده در یکی دو سال اول کافی است مگر اینکه در شهرهای سردسیر (که تقریبا شامل تمام کانادا به غیر از ونکوور می‌شود) ساکن شوید و لباس گرم کافی همراه نداشته باشید. برای آنانکه به دنبال مارک و برند و خرید پوشاک مد روز هستند شاید یک بودجه ماهانه ۱۰۰۰ دلاری هم کافی نباشد. از سوی دیگر خرید از حراجی‌های پایان فصل حتی از همان مغازه‌های صاحب نام و برند، می‌تواند تا مرز ۷۰ یا ۸۰ درصد از هزینه پوشاک خانوار بکاهد. گاهی می‌توان یک کاپشن ۳۰۰ دلاری را به بهای ۳۰ دلار نیز خرید. البته برای یافتن چنین اقلامی نیاز به صرف وقت و برنامه‌ریزی برای خرید هستید.
• لوازم منزل: در مورد خرید لوازم منزل نیز با خرید از محل‌ها و در زمان‌های مناسب می‌توان صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای کرد. به خصوص برای تازه مهارجرین که اگر وسایل منزل خود را از ایران نیاورده باشند، باید رقم قابل توجهی از پس‌انداز و اندوخته خود را صرف خرید مبلمان، تخت و کمد، اتومبیل و سایر اقلام مشابه نمایند. یکی از مزایای تمامی خانه‌های کانادا این است که چه هنگام خرید و چه هنگام اجاره، لوازم اصلی آشپزخانه شامل اجاق (گازی یا برقی)، یخچال، لباسشویی، خشک‌کن، ظرفشویی و یخچال- فریزر از اجزای جدا‌ناشدنی ملک هستند و هنگام اسباب‌کشی تقریبا به هیچ وجه جا‌به‌جایی این لوازم خانگی سنگین انجام نمی‌شود.
• انرژي: هزینه برق و گاز در مناطق مختلف کانادا متفاوت است. به طور متوسط افرادی که در شهر ونکوور در یک خانه ویلایی زندگی می‌کنند ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار هزینه برق و گاز ماهانه دارند. البته باید در نظر داشت که این هزینه در ماه‌های پاییز و زمستان بالاتر و در تابستان بسیار کمتر است. در ضمن با توجه به سن، متراژ، کیفیت عایق‌بندی و جهت قرارگیری ساختمان از نظر آفتاب‌گیری و نیز الگوی مصرف خانواده، رقم فوق می‌تواند کمتر از متوسط ۱۰۰ دلار و بسیار بیشتر از متوسط ۱۵۰ دلار در ماه نیز باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم خرداد ۱۳۹۲ساعت 11:16  توسط سارا  |